Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Gdańsku
zaprasza na:
XLVIII Nocne Marsze na Orientację "Darżlub"
2/3 grudnia 2023 r.

Spis treści

    Wstęp
    1. Organizator Imprezy
    2. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania tego komunikatu?
    3. Termin i miejsce Imprezy
    4. Dojazd pociągiem 
    5. Kategorie startowe 
    6. Mapy 
    7. Ekwipunek uczestników 
    8. Zgłoszenia przez Internet
    9. Zgłoszenia w dniu Imprezy 
    10. Zniżki 
    11. Zwroty Wpisowego 
    12. Świadczenia startowe 
    13. Ognisko
    14. Postanowienia końcowe
    15. Zespół organizacyjny

Wstęp

XLVIII Nocne Marsze na Orientację "Darżlub" są turystyczną imprezą na orientację (InO), w której uczestnicy mają za zadanie potwierdzić w określonym limicie czasu swoją obecność przy ustawionych w terenie punktach kontrolnych. Na danej trasie zwycięża zespół, który za pokonanie trasy uzyskał najmniejszą liczbę punktów karnych (czyli potwierdzić w stosunkowo najkrótszym czasie jak najwięcej punków ze swojej trasy). Uczestników obowiązuje zmodyfikowany regulamin turystycznych imprez na orientację PTTK, dostępny tu

 

1. Organizator Imprezy

Organizator:

Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Gdańsku, działające przy Oddziale Studenckim PTTK na Politechnice Gdańskiej. Adres: ul. Siedlicka 4, 80-222 Gdańsk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.skpt.gdansk.pl

2. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania tego komunikatu?

 • W tej edycji pojawi się nowość, przygotujemy dla Was kolorowe mapy w skali 1:12500, więcej inf. w pkt. 6. 
 • Odblaski są obowiązkowym wyposażeniem każdego uczestnika. 
 • W Bazie obowiązuje obuwie zmienne. Więcej informacji w punkcie 7. Komunikatu. 
 • Zniżka dla studentów 20% (więcej zniżek patrz pkt. 10)
 • Zachęcamy do wspólnego podróżowania jednym autem! Można się umawiać na naszym profilu FB.
 • Na terenie Bazy obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu (punkt 14. Komunikatu).
 • W tej edycji pojawią się trasy:
  • Mało Trudna 1 i Mało Trudna 2
  • Trudna Krótka 1 i Trudna Krótka 2,
  • Trudna (Puchar DInO kat. T), 
  • Bardzo Trudna Krótka,
  • Bardzo Trudna (Puchar DInO kat. BT). 
 • Start na trasach, Bardzo Trudnej oraz Trudnej będzie zaliczany do klasyfikacji w Pucharze Długodystansowych Marszy na Orientację.
 • Na trasach Mało Trudnych (MT1 i MT2) jest możliwy start w zespołach maksymalnie 5-osobowych, na trasach Trudnych Krótkich (TK1 i TK2) możliwy jest start w zespołach maksymalnie 5-osobowych, w pozostałych trasach w maksymalnie trzyosobowych.
 • SKPT zastrzega sobie prawo do rezerwacji kilku miejsc na każdej z tras. 
 • Odwołania należy zgłaszać pisemnie mailem i tylko takie będą przyjmowane do rozpatrzenia. Nie będą uwzględniane protesty zamieszczane na mediach społecznościowych i innych komunikatorach (więcej w pkt. 14 Komunikatu). 

3. Termin i miejsce Imprezy

Impreza odbędzie się w nocy z 2 na 3 grudnia 2023 roku. Baza dla uczestników będzie otwarta od godziny 15:30.  

Lokalizacja Bazy Imprezy będzie w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ryjewie, ul. Grunwaldzka 63. 

Starty i mety wszystkich tras marszu będą w Bazie Imprezy. Dojazd na miejsce Imprezy transportem własnym lub transportem publicznym.

Do Bazy jest możliwy szybki i wygodny dojazd pociągiem. Ze względu na niedużą częstotliwość połączeń, prosimy o wpisanie przy zapisach w okienku Komentarze (w formularzu Edytuj Dane Drużyny), którym pociągiem planujecie przyjechać [np. Przyjadę pociągiem o ..., proszę o dostosowaną godzinę startu], dzięki temu będziemy mogli dopasować minuty startowe do przyjazdu Waszego pociągu. 

Ramowy plan Imprezy 
    Otwarcie Bazy dla Uczestników 15:30. 
    Starty tras - BT 16:00, T 16:03, MT1 16:00, MT2 16:03, BTK 18:00, TK1 19:00, TK2 19:03. 
    Starty dla wszystkich spóźnionych są możliwe do 22:30.
    Zamknięcie mety 05:30. 
    Baza dla uczestników czynna będzie do godziny 08:00. 

  
  Wyniki zmagań zostaną opublikowane na stronie Darżluba. 

4. Dojazd pociągiem

Z Trójmiasta można dojechać do Bazy pociągami Regio na trzy sposoby:

 • Regio 50646 relacji Gdynia Chylonia (odjazd 13:58) -> Malbork, przyjazd 15:36 i tam przesiadka na Regio 95874 w kierunku Grudziądza, odjazd o 15:41, przyjazd do Ryjewa 16:03. Wybrane odjazdy w trójmieście: Gdynia Gł. 14:05, Sopot 14:14, Gdańsk Gł. 14:29.
 • Regio 50616 relacji Gdynia Gł. (17:05) -> Elbląg, należy wysiąść w Malborku o 18:21 i tam przesiadka na Regio 95878 w kierunku Grudziądza, odjazd o 18:46, przyjazd do Ryjewa o 19:14. Wybrane odjazdy w trójmieście: Gdynia Gł. 17:05, Sopot 17:14, Gdańsk Gł. 17:27.
 • Regio 50620 relacji Gdynia Chylonia (19:19) -> Elbląg, należy wysiąść w Malborku o 20:43 i tam przesiadka na Regio 95880 w kierunku Grudziądza, odjazd o 20:52, przyjazd do Ryjewa o 21:14. Wybrane odjazdy w trójmieście: Gdynia Gł. 19:39, Sopot 19:49, Gdańsk Gł. 20:03.

Uwaga:

wszystkie przesiadki są ze sobą skomunikowane tzn., że przy opóźnieniu drugi pociąg czeka w Malborku na przesiadających się. Przy opóźnieniach zaleca się zgłaszać kierownikowi pociągu chęć przesiadki.

Powroty z Ryjewa w niedzielę rano:

 • Ryjewo 04:49, przyjazd do Malborka 5:17, tam odjazd do Gdyni 5:38
 • Ryjewo 6:33, przyjazd do Tczewa 7:20, tam odjazd do Gdyni o 7:25
 • Ryjewo 8:25, przyjazd do Malborka 8:50, tam odjazd do Gdyni o 9:02
 • Ryjewo 10:13, przyjazd do Malborka 10:37, tam odjazd do Gdyni o 10:48

5. Kategorie startowe

Uczestnicy Imprezy zgłaszają się i startują w zespołach jedno, dwu lub ewentualnie trzyosobowych. Wyjątek stanowią trasy: Mało Trudna i Trudna Krótka, na których można startować w zespołach maksymalnie pięcioosobowych. Przynajmniej jedna osoba w zespole musi być pełnoletnia. Minuty startowe zespołów są przydzielane w drodze losowania i ogłaszane 2 dni przed Imprezą (czwartek, 30.11.23r.). 

5.1. Bardzo Trudna "BT", ok. 17 km (Trasa zaliczana do Pucharu DInO w kategorii BT)

Trasa przeznaczona dla osób z dużym doświadczeniem w orientacji nocą i potrafiących poruszać się w trudnym terenie na niepełnej mapie. Mapa z wyraźnie modyfikowaną drożnią, liczne i bardzo podstępne punkty kontrolne wymagające pokonywania długich dystansów poza drogami w nieprzyjaznym terenie, którym mogą towarzyszyć punkty stowarzyszone. Limit czasowy zakładający dobrą kondycję uczestnika i nie wybaczający poważnych błędów nawigacyjnych. Na trasie można startować w zespołach maksymalnie 3-osobowych.

Limit liczby zespołów: 30. 

5.2. Bardzo Trudna Krótka "BTK", ok. 10 km

Trasa przeznaczona dla osób z dużym doświadczeniem w orientacji nocą i potrafiących poruszać się w trudnym terenie na niepełnej mapie. Mapa z wyraźnie modyfikowaną drożnią, liczne i bardzo podstępne punkty kontrolne wymagające pokonywania długich dystansów poza drogami w nieprzyjaznym terenie, którym mogą towarzyszyć punkty stowarzyszone. Limit czasowy zakładający nieco mniejszą kondycję uczestników niż na trasie BT ale nie wybaczający poważnych błędów nawigacyjnych. Na trasie można startować w zespołach maksymalnie 3-osobowych. 

Limit liczby zespołów: 40.

5.3. Trudna "T", ok. 16 km (zaliczana jest do Pucharu DInO w kategorii T)

Trasa przeznaczona dla nawigatorów z pewnym doświadczeniem w orientacji w terenie nocą i kondycją pozwalającą przejść dłuższy dystans w trudniejszym terenie. Lekko niepełna treść mapy i dość podstępne punkty kontrolne wymuszające marsz na azymut, którym mogą towarzyszyć punkty stowarzyszone. Limit czasowy zakładający sprawny marsz, ale nie bieg. Na trasie można startować w zespołach maksymalnie 3-osobowych. 

Na tą trasę zapraszamy uczestników naszych kursów przewodnickich. 

Limit liczby zespołów: 40. 

5.4. Trasy Trudne Krótkie "TK1" i "TK2", ok. 10 km

Trasy przeznaczone dla nawigatorów z pewnym doświadczeniem w orientacji w terenie nocą. Lekko niepełna treść mapy i dość podstępne punkty kontrolne wymuszające marsz na azymut, którym mogą towarzyszyć punkty stowarzyszone. Odpowiednio duże limity czasowe zakładające spokojniejsze tempo marszu. Na trasie można startować w zespołach maksymalnie 5-osobowych. 

Limit liczby zespołów: TK1 - 30 i TK2 - 30. 

5.5. Mało Trudna "MT1" i "MT2", ok. 10 km

Trasy przeznaczone dla osób początkujących i o niewielkim doświadczeniu w orientacji w terenie nocą. Pełna treść mapy i punkty kontrolne ustawione w miejscach łatwo dostępnych w niewielkich odległościach od dróg. Odpowiednio duże limity czasowe zakładające spokojniejsze tempo marszu. Na trasie można startować w zespołach maksymalnie 5-osobowych.

Limit liczby zespołów: MT1 - 30 i MT2 - 30. 

Budowniczy tras: Karol Wroński. 

Organizator nie zmieni podanych limitów na trasach na rzecz innych tras w trakcie trwania zapisów.

Start na trasach Bardzo Trudnej oraz Trudnej będzie zaliczany do klasyfikacji Pucharu w Długodystansowych Marszach na Orientację. 

6. Mapy

W tej edycji przygotujemy dla Was mapy w kolorze.

Skala: 1:12500.

Rzeźba terenu: warstwice wygenerowane na podstawie numerycznego modelu terenu, aktualność 2022, skan co 1 m, dokładność w pionie 15 cm, cięcie warstwicowe 1,25 m.

Treść topograficzna: na podstawie mapy topograficznej z lat 60-tych ubiegłego wieku, nieaktualna, niekiedy niedokładna, miejscami błędna.

7. Ekwipunek uczestników 

Zestaw niezbędny każdemu uczestnikowi:

 • obowiązkowo latarka, kompas, trwały środek do pisania (długopis), zapasowe baterie. 
 • elementy odblaskowe (31 sierpnia 2014 weszła w życie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, według której każdy pieszy poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Za brak odblasków grozi mandat w wysokości do 500 zł). 
 • zalecamy zabranie na trasę kanapek oraz ciepłego napoju w termosie (patrz pkt.13 Komunikatu). 
 • leki osobiste, medykamenty potrzebne na trasie. 
 • obowiązkowo obuwie (halówki, kapcie, skarpetki) na zmianę do poruszania się w Bazie.
 • można wziąć śpiwór i karimatę do przespania się w szkole. 

8. Zgłoszenia przez internet

Aby wziąć udział w Imprezie należy zgłosić swój zespół drogą internetową, albo w Bazie w dniu Imprezy. 

Jeżeli planujecie przyjazd pociągiem, napiszcie nam w okienku Komentarze (w: Moja Drużyna/ Dodaj lub Edytuj Dane Drużyny), o której godzinie przyjedziecie na dworzec w Ryjewie [np. Przyjadę pociągiem o ..., proszę o dostosowaną godzinę startu]. 

UWAGA! Realizujemy 3-etapowy system zapisów. 

Pierwszy etap polega na zalogowaniu się na swoje konto użytkownika na stronie https://www.marsze.skpt.gdansk.pl/konto . W przypadku braku konta można je założyć na stronie https://www.marsze.skpt.gdansk.pl/rejestracja. Konto będzie pozwalało na założenie drużyny w tej i kolejnych edycjach NMnO SKPT.

W drugim etapie należy założyć drużynę na stronie https://marsze.skpt.gdansk.pl/moja-druzyna

Trzecim etapem są same zapisy drużyny na wybraną trasę, które będą możliwe od 10 listopada od godziny 20.00 do 26 listopada do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitów miejsc na poszczególnych trasach. Zapisów również trzeba dokonać poprzez stronę https://www.marsze.skpt.gdansk.pl/darzlub/2023/ po uprzednim zalogowaniu się na swoje konto. Trzeba będzie wejść w zakładkę zapisy, a następnie wybrać trasę preferowaną, można również zaznaczyć trasę rezerwową, jeśli preferowana nie będzie dostępna.

Wysokość opłaty wpisowej wynosi 50 PLN. Osoby zapisujące się wcześniej przez Internet opłatę powinny przesłać przelewem (na konto podane przez Organizatora) w przeciągu trzech dni od znalezienia się na liście. Dane konta oraz identyfikator drużyny (numer ID), niezbędne do dokonania przelewu, zostaną przesłane drogą mailową po udanej rejestracji. Zgłoszenie będzie ważne w momencie zaksięgowania wpłaty na koncie. Można płacić za kilka osób jednocześnie.

Dla dzieci poniżej 14 roku życia startujących wraz z jednym z rodziców (opiekunów prawnych) start jest bezpłatny (przy każdym członku zespołu poniżej 14 roku życia należy zaznaczyć odpowiednie pole w formularzu zgłoszeniowym).

Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową w przypadku, gdy miejsca na wybranej przez Was trasie się już skończyły. Kiedy któryś z zapisanych wcześniej zespołów zrezygnuje, to o tym, kto zajmie jego miejsce, zadecyduje czas wysłania zgłoszenia. Dodatkowo będzie możliwość wyboru w formularzu zgłoszeniowym trasy preferowanej, jeśli zapisaliście się na jakąś trasę tylko dlatego, że na Waszej preferowanej trasie skończyły się miejsca. Wybór takiej trasy preferowanej będzie równoznaczny z zapisem na listę rezerwową (przy czym w razie niezwolnienia się miejsca jest gwarancja startu na trasie wybranej z konieczności). 

Zapisy na listy rezerwowe będą możliwe wyłącznie przez formularz na stronie internetowej. Prosimy o niewysyłanie zgłoszeń drogą mailową, gdyż nie będą one rozpatrywane.

W przypadku zgłoszeń ewidentnie zdublowanych (niezależnie od przyczyn) usuwamy bez ostrzeżenia nowsze zgłoszenia. Przez „ten sam zespół” rozumiemy zespół złożony z tych samych osób, zapisany z tego samego adresu IP i mający tę samą nazwę.

W chwili zakończenia zapisów przez Internet listy rezerwowe zostają usunięte. Miejsca zwolnione po tym terminie są dostępne do wykorzystania wyłącznie dla zapisów w Bazie Imprezy.

RODO - Administratorem danych jest Oddział Studencki PTTK w Gdańsku. Siedlicka 4, p. 313, 80-222 Gdańsk. Osobą odpowiedzialną za administracje jest Tomasz Bieliński. email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

9. Zgłoszenia w dniu Imprezy

Zapisy w dniu Imprezy będą prowadzone w Bazie Imprezy, jednak liczba wolnych miejsc będzie ograniczona liczbą wydrukowanych map. 

Wpisowe dla osób zapisujących się w dniu Imprezy wynosi 70 PLN. Opłata wpisowa będzie pobierana gotówką w momencie zgłoszenia. Osoby zapisujące się w dniu Imprezy będą miały przydzielone późniejsze minuty startowe. Wszelkie zniżki zostają zachowane. Wpłata potwierdzona zostanie odpowiednim pokwitowaniem, które należy okazać przy starcie, przed wydaniem map i karty startowej.

Wzrost wpisowego wynika z ryzyka jakie ponosimy przygotowując z góry określoną dodatkową pulę świadczeń (m.in. mapy, karty, worki strunowe na mapy, wafelki, herbatę, kawę, zupę/drożdżówki). 

Zachęcamy do wcześniejszego zgłoszenia się i opłaty wpisowego – miejsca na trasach mogą skończyć się przed przewidywanym zakończeniem zapisów przez Internet.

10. Zniżki 

Informację o podstawie do odliczenia zniżki prosimy wpisać w okienku Komentarz, w zakładce Moja drużyna -> Dodaj /lub/ Edytuj dane drużyny. 

 • 50% dla tegorocznych uczestników Kursu Przewodnickiego organizowanego przez SKPT. 
 • 20% dla osób z opłaconą składką członkowską SKPT. 
 • 20% dla członków Studenckich Kół Przewodnickich po potwierdzeniu członkostwa (uczestnik informuje zarząd swojego koła o tym, że startuje, a zarząd potwierdza członkostwo przesyłając do nas odpowiednią informację). 
 • 20% dla studentów z ważną legitymacją studencką. 
 • 25% dla grup szkolnych z opiekunem oraz grup harcerskich z opiekunem po wcześniejszym uzgodnieniu z Organizatorem. Zniżka obejmuje uczniów/harcerzy oraz jednego opiekuna na zespół. Zachęcamy szkoły i drużyny do współpracy. 

Zniżki nie łączą się.

11. Zwroty wpisowego

 • W przypadku wycofania się zgłoszonego zespołu z opłaconym wpisowym do dnia 26 listopada 2023 r. (do 20:00) – Organizator zwraca 100% kwoty wpisowego.
 • W przypadku rezygnacji po 26 listopada 2023 r. – Organizator nie dokonuje zwrotów wpisowego.
 • W przypadku wprowadzenia ograniczeń epidemicznych, wystąpienia klęski żywiołowej lub innych istotnych przyczyn na obszarze Imprezy Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania Imprezy. W tym wypadku zwrotowi podlega kwota w wysokości 25% wpisowego. W zależności od terminu odwołania kwota ta może ulec zwiększeniu. 

12. Świadczenia startowe

 • komplet map i materiałów startowych dla każdego członka zespołu,
 • karta do potwierdzeń punktów - jedna na zespół,
 • ciepły kąt do oczekiwania na start w Bazie (szkoła),
 • herbata i kawa w Bazie (szkoła),
 • ciepły kąt do spania w warunkach turystycznych w Bazie (szkoła),
 • ognisko z godziną "stopczasu" na każdej z tras, na którym będzie można upiec kiełbaskę z chlebem,
 • po powrocie z trasy herbata i kawa oraz drożdżówka (jedna na osobę) w Bazie,
 • dla wszystkich chętnych uczestników możliwe będzie potwierdzenie punktów do odznaki InO.

13. Ognisko

W punkcie kontrolnym wspólnym dla wybranych tras znajduje się ognisko czynne w godzinach podanych w momencie startu. Zespół ma prawo skorzystać z maksymalnie godzinnego "stopczasu" podczas pobytu na ognisku.  Na ten czas zespół zobowiązany jest do oddania wszystkich map i karty startowej Organizatorom. Korzystanie ze "stopczasu" nie jest obowiązkowe.

Niestety w tym roku nie mamy możliwości, aby dostarczyć ciepłą herbatę na ognisko, dlatego zalecamy zaopatrzyć się w termos z ciepłym napojem

14. Postanowienia końcowe

Na terenie Bazy obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu oraz nakaz przestrzegania zaleceń organizatorów Imprezy (szczególnie w zakresie parkowania samochodów). 

Odwołania należy zgłaszać pisemnie mailem na marsze[malpka]skpt.gdansk.pl i tylko takie będą przyjmowane do rozpatrzenia. Nie będą uwzględniane protesty zamieszczane na mediach społecznościowych i innych komunikatorach.  

Osoby niepełnoletnie w wieku 14-17 lat startują i uczestniczą w Imprezie tylko pod opieką osób powyżej 18 roku życia i muszą przed startem okazać oświadczenie podpisane przez oboje opiekunów prawnych. 

Osoby niepełnoletnie mające nieukończone 14 lat startują i uczestniczą w Imprezie tylko pod opieką swojego opiekuna prawnego (wyjątek stanowią drużyny harcerskie oraz grupy szkolne po wcześniejszym uzgodnieniu z Organizatorem). 

Organizatorzy, w związku z turystycznym charakterem marszu na orientację, nie są zobligowani do zapewnienia uczestnikom profesjonalnej opieki medycznej. Zalecamy wzięcie niezbędnych Wam w pieszej wędrówce medykamentów oraz telefonów komórkowych w razie konieczności wezwania pomocy. 

W związku z powyższym, ewentualne ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków każdy uczestnik zapewnia sobie we własnym zakresie.

Za szkody wyrządzone wobec uczestników Imprezy przez osoby trzecie jak i odwrotnie Organizator nie odpowiada.

Uwagi i odwołania rozstrzyga Organizator Imprezy.

Nieznajomość Regulaminu nie zwalnia z jego przestrzegania.

Ostateczna interpretacja Regulaminu należy do Organizatorów. W sprawach spornych decyzja Organizatorów jest decyzją ostateczną.

Nad przestrzeganiem Regulaminu czuwają na terenie Imprezy Sędziowie wyposażeni w odpowiednie identyfikatory. Sędzia w razie stwierdzenia łamania Regulaminu może udzielić ostrzeżenia lub zdyskwalifikować dany zespół.

15. Zespół organizacyjny

    Kierownik Główny Imprezy – vacat (z ramienia Zarządu SKPT funkcję pełnią Tomasz Radzikowski oraz Anita Czerwionka-Bielińska)
    Kierownik Bazy – Filip Rytlewski 
    Budowniczy i Kierownik Tras – Karol Wroński 
    Kierownik Wsparcia IT – Tomasz Bieliński
    Grafika – Joanna Miętka  
    Opieka nad ogniskiem – Michał Kochańczyk 
    Intendent –   (z ramienia Zarządu SKPT Anita Czerwionka-Bielińska)  

    Przy pracach organizacyjnych uczestniczy bardzo liczne grono członków i sympatyków SKPT.