Jak należy wypełnić kartę w przypadku wielokrotnego potwierdzenia jednego punktu

Na przykładowej karcie potwierdzenia punktów zostały poprawione w tym samym polu, poprzez skreślenie poprzedniego potwierdzenia. Jest to niedozwolone!

Na karcie poniżej opisy zostały poprawione we właściwy sposób - poprzez wykorzystanie kolejnego pola na karcie startowej:Oto jakie błędy popełniają uczetnicy

Całą noc spędziłeś w lesie. Poszło Ci w sumie całkiem nieźle - nie znalazłeś tylko dwóch punktów, ale za to udało Ci się przyjść przed czasem. 180 punktów - za pierwszym razem - nie jest źle. Oddajesz kartę i idziesz spać. Budzisz się, patrzysz na listę wyników - lider na Twojej trasie ma 200 pkt, a Ty z 300 pkt jesteś na odległym miejscu. Jak to się mogło stać?

Przyjrzyjmy się zatem kartom, jakie oddają uczestnicy.

Karta pierwsza - poszło całkiem nieźle. Wszystkie punkty znalezione, wynik 142 pkt - w tym za czas 122. Gdzie pozostałe 20? Przyjrzyjmy się PK3 oraz PK4. Znalezione poprawnie - a jakże - ale zespół nie wpisał w rubryce wyżej, które punkty potwierdza. Kwalifikuje się to pod "Zły opis punktu" i kosztuje, zgodnie z cennikiem, 10pkt/PK.

Karta druga - tu poszło gorzej. Ale mimo to, nawet bez odwiedzania kolejnych punktów, mogło by lepiej. Zespół pisał, które punkty potwierdzał, ale zostawiał na karcie puste pola, co kosztuje 30pkt/pole. Jak łatwo policzyc, zespół mógł przyjść na metę z sumą 547 pkt.

Kolejna karta - tu, nie wiedzieć czemu, zespół zamiast wpisywać numer potwierdzanego punktu, wpisywał w to miejsce kod z lampionu. Kod z lampionu owszem, należy spisać, ale zgodnie z zasadami, które widnieją po prawej stronie karty startowej...

Następnym uczestnikom nie poszło dobrze - walczyli tylko do ogniska. Gratisowo dostali natomiast 60pkt - za pozostawienie dwóch wolnych pól.

Kolejna karta, i kolejne niespodzianki. Uczestnik wpisywał numery punktów kontrolnych, nie dostrzegał jednak kodów na lampionach przy których były perforatory. Za ich brak łącznie otrzymał 40pkt. W jego przypadku nie miało to większego znaczenia, ale kolejnym razem - kto wie... Przy okazji możemy naocznie się przekonać, że wpisanie BPK (Brak Punktu Kontrolnego), w przypadku gdy punkt jest prawidłowo ustawiony, kosztuje 120 pkt (90 za brak punktu, 30 za punkt mylny) - o czym nie wszyscy wiedzą.

Ostatnia karta - dodatkowe punkty za zostawione wolne pola, oraz brak wpisywanych numerów punktów kontrolnych - łącznie 160 dodatkowych punktów.

Jeśli ktoś powyżej rozpozna swoją kartę - niech się nie obraża. Wzięliśmy pierwsze z brzegu - są to bowiem bardzo często popełniane błędy. A być może te właśnie karty spowodują, że choć kilka drużyn więcej będzie wiedzieć, jak NIE wypełniać kart startowych.